Vis TekstNy SangNy Kommentar Ny Fil
SangeJJeg så en ulv, en ræv, en hare
Jeg plukker fløjlsgræs Sang Jes Hvide
I Forbogstav K
 
   
   

Jeg så en ulv, en ræv, en hare

Jeg så en ulv, en ræv, en hare
Jeg så dem danse alle tre
Jeg så en ulv, en ræv, en hare
Jeg så dem danse alle tre

Midt i vinterens kolde sne
så jeg en ulv, en ræv, en hare
midt i vinterens kolde sne
så jeg dem danse alle tre

for mere information, læs indlæget på forummet her:
http://www.skjaldesang.dk/debat/viewtopic.php?t=115
Nicolas Koch-Simms  Nicolas@verdensherre.dk


 
Den er maegtig, saaledes kan alle daarskaber faa glaede af noderne ;-)
Morten Koborg Olsen  morten.koborg@get2net.dk
 
Gennembrud!
Jeg har af en hollandsk folksækkepipespillerinde (så bliver det ikke mere eksotisk) fået fremsendt en fransk udgave af ovenstående sang. Det lyder som om der er vers med, så måske kan vi finde ud af versene på den måde her. Jeg vil forsøge at få den oversat snarest. Hvis tilladt vil jeg senere hen forsøge at uploade den franske indspilning her!
Joost Haugmark Jensen  Haugmark@gmail.com
 
Her er sangen så man kan få melodien i hoved.
Den er hurtigt blevet sunget af min lille søster

[url]www.elius.dk/ulv.wma[/url]
Emil  emil@lohr.dk
 
Den lyder en lille smule anderledes end jeg synes at huske den, men det er vel hvad der sker med sange, der spreder sig mundtligt.
Rikke M. Sørensen  munchkin@skjaldesang.dk
 
Lyder meget som:

"J'ai Vu Le Loup, Le Renard Et La Belette" - et gammelt Cajun nummer med bl.a. Brødrene Balfa.

Denne side er røget på "foretrukne" - TAK
Alf Blume  ablume@nypost.dk
 
Virelai har lavet en udgave af den og den ligger på deres hjemmeside under musik

http://www.virelai.dk/Mp3%202/01%20URHcuttedmp3.mp3
Jørgen Hausted  
 
Er det muligt med nogle akkorder?
Johnni Buch  johnnibuch@mail.dk
 
jeg husker den som

ude i vinterns kolde sne
så jeg en ulv, en ræv, og en hare
ude i vinterns kolde sne
så jeg en ulv, en ræv, og en hare
danse sammen alle tre

haren så lykkelig
ulven så gladræven der danser muntert rundt om bålet..

men det måske fortsættelsen ? ;P
Brinckmeyer  tokez4ever@gmail.com
 
Jeg tænker, at det måske er en anden version over samme tema. Er det sådan, at du kan fremskaffe nogle noder og/eller lydfiler, så vi kan sammenligne melodien?

Mvh.
Rikke Munchkin Sørensen  munchkin@skjaldesang.dk
 
bare for at hører, men kan nogen skrive akkorderne ned til mig?
Jacob Bruhn  jacob.vikingdude.bruhn@gmail.com
 
Åhh, jeg dansed' da også med,
Dansed' med ulven, ræven og haren.
Åhh, jeg dansed' da også med,
Dansed' med dem alle tre.
Valdemar  
 
  
 
Nu uden Å
jeg saa en ulv.JPG   21131 bytes   Noder
Nicolas Koch-Simms  Nicolas@verdensherre.dk 
 
Jeg sad lige og ledte efter noderne til sagen her til morges, og da jeg ikke fandt det store, tænkte jeg at jeg selv ville aflytte den :) Så her er "min fortolkning" af sangen, med noder og tabs :P
Jeg så en ulv en ræv og en Hare.pdf   131271 bytes   Andre typer
Bjarke Dith Saxild  bjarke.dith.saxild@fjerritslev-gym.dk 
 
 
   
   


Vis TekstNy SangNy Kommentar Ny Fil
SangeJJeg så en ulv, en ræv, en hare
Jeg plukker fløjlsgræs Sang Jes Hvide
I Forbogstav K